Salapärases tõves hobune ootab arstidelt imet (lemmik.ee)

Avalehele :: Arhiiv :: 2009 :: Uudised

Go down

default Salapärases tõves hobune ootab arstidelt imet (lemmik.ee)

Postitamine  Kristi on Kolm Sept 02, 2009 10:19 pm

Salapärases tõves hobune ootab arstidelt imet
02.09.2009 | Õhtuleht - Lemmik.ee 02:46

Ükski loomaarst pole mitme aasta jooksul suutnud terveks ravida Pärnumaal Ares elavat hobust, mistõttu Calli peremees seisab raske valiku ees: kas lasta tõbisel loomal edasi elada või ta hukata, kirjutab Õhtuleht.

Kuueaastase tori tõugu mära Calli jalad jäid haigeks, kui loom oli kõigest aastane. Peremehe Andres Kallaste mäletamist mööda oli toona väga vihmane suvi, mis soodustavat hobuste jalahaigusi. Calli jalgadele tekkisid haavandid ja need läksid mädanema. Kuna haavad ei tahtnud kuidagi paraneda, jättis Kallaste looma talli.

Sel suvel lasi peremees Calli siiski taas koplisse teiste hobuste sekka, sest märal on veel ainult üks jalg haige. Calli sööb nüüd koplis aplalt rohtu, kuid hoiab teistest suksudest veidi eraldi. "Minu arvates on Callil väljas parem," arvab peremees. "Las ta harjub teistega. Kui inimesel on jalg haige, kas tuleks teda siis sellepärast nelja seina vahel hoida."

Rjazani hobusekasvatusinstituudi lõpetanud, omal ajal põllumajandusteaduste kandidaadiks saanud, praegu Eesti Hobusekasvatajate Seltsi aretustöö juhatajana töötav Kallaste on teinud Calli ravimiseks kõik võimaliku, kuid tulu pole sellest palju tõusnud. Mära ravimiseks näiteks Tartus või välismaal polevat tal aga raha. "Mida ma pean nüüd Calliga tegema?" küsib murelik mees. "Kas laskma tal haigena elada või... Minu arvates on inimlikum ta ellu jätta, inimest me ju haige jala pärast ei tapa."

Kallaste sõnul pole looma-arstid siiani suutnud üheselt otsustada, mis tõbi Callit piinab, kuid tõenäoliselt on tegu jalanahapõletiku ehk preiga. Seda esinevat hobustel sageli ja kippuvat ka korduma, kuid tavaliselt paranevat loom varem või hiljem. Ka tol sajusel suvel, kui Calli haigestus, olevat sama saatus tabanud paljusid teisigi sama karja loomi. Teised suksud said terveks, Calli aga mitte.

Prei pole surmatõbi. Calli sööb isukalt, peaaegu ei lonka ja on kolme varsa ema. Pealegi on ta tori hobuse kohta haruldast halli värvi, mis teeb suksu eriliseks ja tema varsad Kallaste sõnul ostjatele huvitavaks.

Prei raviks on vaja korralikke pidamistingimusi, piisavat liikumist, kuiva pinnast ja head sööta, kuid ka kõik see ei pruugi veel looma paranemist tagada, tunnistab ka loomaarst Aivi Org Pärnu Kenno loomakliinikust.

lemmik.ee
avatar
Kristi
& kabjalised musiloomad

Hobuseid : 2
Postituste arv : 653

http://www.hobu.forum.co.ee

Tagasi üles Go down

Tagasi üles


Avalehele :: Arhiiv :: 2009 :: Uudised

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele