Laminiit Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

Avalehele
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Laminiit

3 posters

Go down

black Laminiit

Postitamine  Kristi Esm Okt 19, 2009 10:17 pm

Mis on laminiit?
Laminiidi puhul on tegemist molekulide tasandil toimuva hoogsa protsessiga. Tavaline kabja kasvamine ja laminiit omavad mikrotasandil sarnaseid jooni. Selleks, et haiguse olemusest täielikult aru saada, on vaja täpselt teada, mis muudab normaalse protsessi haiguslikuks, lülitades sisse haigust vallandavad faktorid ning mis rolli mängivad kogu protsessis geenid.
Sarv ja nahkkakabi on omavahel ühendatud tuhandete väga-väga pisikeste sidemetega, lamellidega, mis moodustavad lamina. Sarvkabi kasvab kabjapiirdest maapinna poole selliselt, et uued kabjarakud suruvad vanemaid ülevalt allapoole.
Mis ühendab kabja kasvamise protsessi ja laminiiti? Kui kabjasein kasvab piirdest alla, maapinna poole ja lamina ei kasva kogu ulatuses ühtlaselt (rakud vohavad peamiselt lamina ülemises osas) ega liigu kasvades allapoole ühesuguse kiirusega, siis kuidas ja mille mõjul katkeb ja raastub sidu lamina erinevate kihtide vahel tervel hobusel? Uurimistööd tehes on jõutud selgusele, et võtmetegelaseks selles protsessis on ensüüm maatriksmetalloproteinaas-2 (MMP2).
75% laminiiti põdevatest hobustest tervenevad täielikult ja neid võib uuesti spordis või treeningus kasutada.
Laminiit on sama ohtlik kui koolikud, ja üsna tihti ka sama valulik.


Laminiit 1

Sümptomid


Laminiiti on väliste tunnuste põhjal küllaltki kerge ära tunda. Haiged hobused ei taha liikuda, raskematel juhtudel nõjatuvad tahapoole, viies raskuse tagajalgadele. Eriti raske on neile pööramine ja väikeses ringis liikumine. Laminiidi kergema vormi korral tammub hobune sageli ühelt esijalalt teisele, et ühele jalale langevat raskust vähendada, ta võib hingeldada ja higistada. Enamasti on sõrgatsi tagapinnal tuntav tugevnenud pulss. Kabi võib, kuid ei pruugi olla katsudes soe. Hobune ei taha liikuda, ägedamatel juhtudel hobune lamab, ega taha üles tõusta. Kevad ja varane suvi on kõige tõenäolisem aeg, mil laminiit end ilmutab. Haigestuda võib ükskõik milline/millised jalad. Ponidel võivad kaelalihased olla kõvad ja pinges.


Põhjustavad tegurid


1. Ülekaalulised ja lopsakal rohumaal toituvad hobused. Enamasti esineb laminiit neil kevadel heinaratsioonilt karjamaale üleminekul, ka rohke ristiku ja lutserni (-ädala) söötmisel. Enamasti on sellised hobused ülekaalulised ja raske rinna ning kaelaosaga rasvade ladestumise tõttu. Soodumus laminiidiks on ponidel ja ülesöödetud hobustel.

2. Ülesöömine. Haigus tekib juhul, kui loom sööb korraga suurema hulga kaera või jõusööta, kui organism suudab vastu võtta. Väikestel hobustel on selline ülesöömise võimalus teistest suurem. Liiga suur hulk teraviljast saadavaid süsivesikuid mõjutab käärsooles elutsevat bakteriaalset mikrofloorat: suureneb piimhapet tootvate bakterite hulk. Piimhappe hulga suurenemine viib pH alanemisele sooles, mille koostulemusena bakterite rakukestadest vabnevad endotoksiinid. Soole limaskest muutub nii, et endotoksiinid pääsevad vereringesse.

3. Külma vee joomine. Suure hulga külma vee jootmist maha jahutamata hobusele loetakse samuti laminiidi põhjustajaks, sest võib tekkida maosooltepõletiku seisund, mille tulemusena muutub samuti pH ja vabanevad endotoksiinid.

4. Äge üldine haigestumine. Märal võib esineda laminiiti päramiste peetuse, emakapõletiku, põrutuse, mürgistuse, ajuripatsi kasvaja või ägeda udarapõletiku tagajärjel. Laminiit võib tekkida ka ägedate kopsuhaiguste tagajärjel.


5. Tugevate hormoonpreparaatide (kortikosteroidid) kasutamise järel mõne muu haiguse ravil.



Mida teha?

* Kutsu välja loomaarst! Tema uurib olukorda ja kirjutab valuvaigisteid, nagu ACP (atsepromatsiin) ja fenüülbutasoon. Tõenäoliselt paigaldab ta kabjakiilu alla toe ja annab nõu toidu ja edasise tegevuse suhtes.
* Eemalda hobune probleemi põhjustanud allikast, kui selleks oli karjamaarohi, pane ta paksu aluspanuga latrisse seisma.
* Kui tema latter on karjamaast kaugel, sõiduta ta talli treileris, ära sunni teda kõndima pikka maad.
* Parim aluspanu on paks kiht põhku- vähemalt 40 cm. paksuselt, kaetuna üle kogu põrandapinna.
* Proovi teda hoida rahulikuna ja julgusta teda pikali heitma,kui ta seda peaks soovima.
* Ära sööda teda enne veterinaari tulekut! Tema soovitab teile mingisugust koresööta, või spets. toidulisandit, mis ei põhjusta laminiidi ägenemist, samuti peaks heina andma vaid minimaalselt.
*10-20 minuti jooksul hobuse jalgu külma vee all hoida. Külm võtab valu vähemaks, sesr närviimpulsid levivad külmas keskkonnas aeglasemalt.
* Hobune peaks jääma talli u. kuuks ajaks, kuni ta on tervenenud ja ei vaja enam valuvaigisteid.


Haiguse faasid

ÄGE- nahktalla kärbumine vere juurdevoolu puudumise tõttu.
KROONILINE- laminiidi tõttu jätkuv deformeerumine.


Äge laminiit

Esmaabi
-Eemalda põhjus
-Kinnita pinderull kabjakiilu alla, et see seaks kiilule kerge surve.
-Kutsu loomaarst. Tema määrab hobusele valuvaigistid ja põletikuvastased ravimid.
-Pane hobune tallireziimile, paksu aluspanuga pinnale. See vähendab survet kabjaseinale.
-Ära ratsuta ega treeni temaga, isegi kui ta on võimeline liikuma.

Mis söötmisesse puutub- siis nagu varemalt öeldud, eemalda põhjus, kui selleks oli toit- ära anna rohkem heina ega rohtu. Kui vajalik, kasuta toiduna ainult leotatud heina ja vett.
Kui hobuse olukord on paranenud, lase tal jalutada nii palju kui ta tahab- seda piiratud alal tallist väljas, soovitatult avatud uksega, et ta saaks minna latrisse põhule puhkama.
Ravimata jätmisel võib laminiit lõppeda isegi looma surmaga, või tuleb ta siis ise magama panna humaansetel põhjustel. Raskematel juhtudel, kus kabjaluu tungib läbi talla ja haigus muutub ravimatuks, on see ainus võimalus lõpetada looma piinad.

Rautamine ägeda laminiidi puhul.

Ägeda laminiidi puhul ei ole võib-olla võimalik hobust rautada, kuna ta jalad võivad selleks olla liiga valusad, et seista ühele jalale toetudes. Loomaarst otsustab seda röntgenipiltivaadates, kas haigus on kerge- või raskemapoolne.
Lihtsalt öeldes: Üks kahest- kas luu on pöördunud ja asetust muutnud või on kabjaluu tunginud läbi nahktalla ja kogu nahksein e.lamina on surnud- lamina nekroos (vere juurdevool kabja sellesse ossa, kust kasvab uus sarvkude, on piiratud).
Hobusele peab võib-olla rautamise ajaks manustama rahusteid, samuti peaks omavahel sidet pidama loomaarst ja rautaja.
Loomaarst võib soovitada erikujulisi raudu, nagu südamekujulisi, lestakujulisi, valtsitud varbaosaga raudu, pahupidi raudu vms. Ägeda faasi lõpuni peaksid omanik ja rautaja pidevalt kontakti hoidma ka loomaarstiga.

Founder ja sinker



Mis vahe on akuutsel põletikul (founder) ja kabjaluu allavajumisel (sinker)?




Kui hobune esimest korda laminiiti haigestub, ei järgne sellele kohe kabjaluu eraldumist laminast. See, mida teatakse laminiidi jalavalu all, on tulenev sellest, et vere juurdevool laminasse saab takistatud. Seega ei saa kabi juurde hapnikku ja toitaineid, mida ta vajab. See saabki akuutse põletiku põhjuseks e. kabjaluu eraldumisele kabjaseinast ja pöördumisele.
Kabjaluu eraldumine algab siis, kui kabjaluu ei suuda enam hobuse raskust taluda ja annab lamina küljest lahti. Kabja esiosa hakkab eralduma (see on umbes sama efekt, nagu meil, kui me kogemata küüne millegi vastu tagurpidi lööme.). Kas hobune kunagi terveneb, oleneb sellest, kas see põhjus on ravitav; või kui kaugele on kabjaluu nihkunud kabja sees. Seda saab vaadata röntgeni abil. Kui hobune selles akuutses faasis peaks paranema, jääb ta kabi deformeerunuks- kabja välispind kasvab laineliseks, eriti tihedalt moodustuvad need lained varbaosas. Tallaosa on õhuke ja valgeviir lai ning moondunud. Selle viiru kaudu võivad bakterid kergelt tungida kabja sügavusse. Kui kapju regulaarselt (iga 5 nädala tagant) ei värgita, kasvab varbaosa pikaks ja kannaosa liig kõrgeks.


Hobused või ponid, kellel on kabjaluu täielikult alla vajunud (sinker), on kaotanud täielikult ühenduse lamina ja kabjaluu vahel, st. kabjaluu asetseb kabja sees lahtiselt, toetudes seestpoolt talla pinnale. Selles seisundis jääb hobuseid ellu ainult 20%- (ja seda Inglismaal, kus hobusekasvatus ja veterinaaria sellel alal väga arenenud, seega meil Eestis on see % märksa väiksem..Hehee. Ellujääjatel ei arene moondunud kapja, see näeb täiesti normaalne välja, va. üks sügav triip kabjal, mis kasvab välja u. 9 kuu jooksul.

Krooniline laminiit
Kroonilises faasis jätkub laminiidi efekt, st. areneb nn.“tuhvelkabi“ - lameda varba- ja pika kannaosaga plätukujuline kabi.
Valgeviir muutub kabja eesosas laiaks ja eessein nõgusaks ning pöördub eest üles. Valgeviiru struktuur muutub poorseks ja sealtkaudu võib mustus liikuda üles, tekitades nahktallas ja nahkkiilus jätkuvat põletikku. Halvenenud verevoolu tõttu hakkabki kabi valesti kasvama; kabjale tekivad nn. "lained", selle pind pole enam sile. Sellised lained reedavad, kas hobune on põdenud laminiiti või mitte. Läbipõetud, kuid ravimata laminiit võib muuta hobuse jalad tundlikuks ja haigus on kerge tagasi tulema.
Laminiit Gallery-03

Rautamine kroonilise laminiidi puhul

Rautamisest tähtsam, on kroonilise faasi puhul värkimine. Kabja ebanormaalse kasvu tõttu venib kannaosa liigpikaks- varbaosas aga nõrgeneb side sarvkabja ja kabjanaha (lamina e.nahksein) vahel. Kui side katkeb, algab kabjaluu allavajumine. Siis üritatakse kapja värkimisega korrigeerida: kannaosa värgitakse madalaks, liigpikka varbaosa lühendatakse ja paksenenud eesseina raspeldatakse õhemaks.
Selline trimmimismeetod annab kabjale tagasi normaalse kuju, stimuleerib kabjasisest vereringet ja kabjasarve kasvu. Samas võib nüüd rautamine anda jalale vajalikku tuge (raudadega mis on kannaosast piisavalt pikad ja laiad)




Kuidas ära hoida? Kas üldse saab ära hoida?

On ainult üks võimalus ja selleks on põhjuse kõrvaldamine- piirata lopsaka rohu söömist.

Ennetus on alati parem kui ravi. Kui sa tead või kahtlustad, et selline probleem võiks tekkida, ära oota seni, kuni on liiga hilja. Eralda oma karjamaast üks osa, jälgi hobuse kaalu ja olukorda. Kui ta hakkab laka alla rasva koguma, või muutub mujalt trullakaks, piira tema karjamaapinda veelgi, kuna ta on ilmselt nälgimisest veel kaugel. Saadaval peaks olema ka mõningaid toidulisandeid, mis võivad aidata hobusel kaalus püsida, kuid võivad ka mitte.
Laminiidi põhjusest hoolimata on esmaabi ja ravi samasugune.




Siin on üldiselt ära toodud laminiidi avaldumise iseloom ja ravi, siiski on iga juhtum erinev ja vajab erinevat lähenemist. Kui märkad mõnda sümptomit oma hobuse juures, peaksid siiski ennekõike konsulteerima oma loomaarsti ja rautaja- asjatundjaga.
Laminiit võib olla väga tõsine ja masendav haigus ja sellele peaks reageerima koheselt!



Allikad:
http://www.lemmik.ee/index.php?142217
http://rahulatalu.onepagefree.com/?id=18364&onepagefree=dnol6nbj8ajqo0kilje0tc9ec7
ajakiri "Oma Hobu"
Pildid: google


Viimati muutis seda Kristi (Esm Dets 28, 2009 4:36 pm). Kokku muudetud 2 korda
Kristi
Kristi
& kabjalised musiloomad

Hobuseid : 2
Postituste arv : 653

http://www.hobu.forum.co.ee

Tagasi üles Go down

black Re: Laminiit

Postitamine  Valeria Esm Nov 09, 2009 2:25 am

Akvariumil oli oma paar aastat tagasi, saime üle õnneks : )
Valeria
Valeria
& nummakoll Akvarium

Hobuseid : 1 : soojavereline ruun nimega Akvarium
Postituste arv : 47

Tagasi üles Go down

black Re: Laminiit

Postitamine  Hobu Laup Jan 23, 2010 2:45 am

Valeria kirjutas:Akvariumil oli oma paar aastat tagasi, saime üle õnneks : )

Siiski tuleb teil hoolikalt jälgida. Laminiit ei jäta oma ohvreid kohe maha, oli üks kord, on oht ka teisel korral.

Kuid mida teete teie, et seda vähegi eemal hoida (pean silmas just lopsaikaid rohumaid)?
Hobu
Hobu
Administraator

Hobuseid : Hetkel ei oma
Postituste arv : 685

http://hobu.zum.ee

Tagasi üles Go down

black Re: Laminiit

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele