Avalehele
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rakendisport

Go down

default Rakendisport

Postitamine  Hobu12 Püh Aug 02, 2009 2:30 am

Tutvustus

Rakendisport on äärmiselt põnev ja kiiresti populaarstust koguv spordiala Eestis.See spordiala on atraktiivne just selle tõttu, et peaaegu igaüks on võimeline hoburakendit juhtima- olenemata vanusest, soost ja kaalust!

Rakendisõit on kaasahaarav ja pakub võimalust õppida hobust tundma täiesti erinevast vaatenurgast.

Rakendisõit on suurepärane võimalus jätkata hobustega tegelemist ka siis, kui ratsutamine pole millegipärast võimalik, või Sa lihtsalt tahad proovida midagi uut ja erinevat. Ka ratsahobust võib rakendit vedama õpetada- üks täiendab teist.

Rakendisõit on lõõgastav hobi ja rahuldustpakkuv spordiala kogu perele.


Rakendisport

Kõige rohkem sarnaneb rakendisport ratsutamise kolmevõistlusega. Rakendivõistlus koosneb kolmest osast- koolisõit, maraton ja täpsussõit. Kutsar istub kaarikul, mille ette on rakendatud üks, kaks või neli hobust/poni. Võistluse lõpptulemuse otsustab karistuspunktide hulk, mis on kogutud kolme osa peale kokku. Rakendisport nõuab palju nii kutsarilt kui ka hobuselt, aga seda võivad harrastada kes tahes east, soost , vanusest ja suurusest sõltumata. Rakendispordis on kohustuslik kanda peakatet- kiivrit või kübarat (koolisõidus). Rakendisport sobib kõigile hobusetõugudele, nii ratsahobustele kui ka traavlitele. Kutsaril on abiliseks ´groom´- inimene kes abistab kutsarit kõigis vajalikes tegevustes ja maratoni ajal „ripub” vanri taga ja hoiab seda tasakaalus pööretel ja kurvidel. 1970 aastast alates kuulub rakendisport FEI distsipliidide hulka.

Koolisõit

Rakendivõistlustel on koolisõit esimene ala ja võrreldav ratsutamise koolisõiduga. See koosneb kohustuslikest järjestatud kujunditest, mida sõidetakse 100x40 meetrisel ristkülikul. Harjutused koosnevad kiiruse ja allüüride üleminekutest, erineva suurusega ringidest, peatustest ja taandamisest. Kohtunikud hindavad allüüride vabadust, takti ja reeglipärasust, samuti rakendi ja kutsari ühtsust, tasakaalustatust, hobuste õiget asendit ja painet. Hindamine on sarnane koolisõidu hindamisega, hobune peab olema tähelepanelik ja kuulekas kutsari märguannete peale. Alati hinnatakse rakendit kui tervikut, mitte hobuseid ja kutsarit eraldi.

Maraton ehk maastikusõit.

Maraton on teine võistlusala ja võrreldav ratsutamises kolmevõistluse krossiga. Maastikusõidu rada on kuni 18 km pikk, mis koosneb looduslikest takistustest-järsud pöörded, veetakistused ja künkad ning ehitatud takistustest nagu näiteks laburündid. Rada jagatakse viieks eri osaks, kusjuures iga osa peab läbima määratud allüüris. Osad peab läbima etteantud kiirusel- ei liiga kiiresti ega liiga aeglaselt. Vankritega loomulikult takistusi ei hüpata vaid neid läbitakse. Enne maratoni läbivad kõik rakendid veterinaarkontrolli-mõõdetakse hobuste pulssi, hingamist ja üldist heaolu. Maratoni eesmärk on testida hobuse vastupidavust ning kutsari ja hobuse koostööd.

Täpsussõit

Viimane rakendispordi ala on täpsussõit, sellega testitakse hobuse vormisolekut ja paindlikkust peale maratoni. Selleks, et edukalt läbida koonuste rada, peab juht täpselt manööverdama kitsalt seatud koonuste vahel. Täpsusrajal on läbimiseks nummerdatud takistused/koonused,mille peal on pallid- need on mahaaetavad ja asetatud laiusega 30 cm+ vankri laius. Vankri mõlemale poole jääb varu 15 cm, pallide maha kukkumise eest saab karistuspunkte. Iga vankri laius mõõdetakse enne starti üle ja koonused asetatakse kõikidele võistlejatele individuaalselt. Täpsussõit otsustab tavaliselt võistluse paremusjärjestuse. Võisteldakse liiva-, või muruväljakul. Täpsussõidus tulevad ilmsiks kõik rakendispordi parimad küljed-vana aja hiilgus, võistluste põnevus ja kutsari sõiduoskused.


Varustus.
Rakmed

Tänapäeval kõige populaarsemad on sorirakmed- rinnarihmaga rakmed. Neid valmistatakse nii nahast, kui ka sünteetilisest materjalist. Mõlemal on oma eelised ja miinused. Tänapäeval kasutatakse rakendispordis eranditult sorirakmeid. Need annavad hobusele piisavalt liikumisruumi ja võimaluse järskudeks pööreteks.

Ühehobuse rakmed

1. Valjaste kuklarihm
2. Silmaklapid
3. Otsmikurihm
4. Kurgualune rihm
5. Niakapsel
6. Ohjad
7. Turjarihm koos ohjarõngastega
8. Rinnarihm
9. Topelt sedelgavöö

1. Sedelgavöö
2. Trengi- e. veorihmad
3. Kinnitusrihmad
4. Leid
5. Leid
6. Sabarihm
7. Sedelgas
8. Aisa kinnituskoht


Pildid:


Rakendisport Hobune


Rakendisport Hobune2


Rakendisport Hobune3


Rakendisport Hobune4

http://www.lemmikajakiri.ee/upload/pictures/padar.jpg

Naeratus


Viimati muutis seda Kristi (Esm Nov 30, 2009 1:15 am). Kokku muudetud 1 kord (Muutmise põhjus : Tekst on kopeeritud: www.rakendihobune.ee)
Hobu12
Hobu12
& Horses

Hobuseid : Hetkel ei oma .
Postituste arv : 15

Tagasi üles Go down

default Re: Rakendisport

Postitamine  Kristi Püh Sept 06, 2009 1:09 am

Väga mõnus kirjeldus:)
Kas keegi siitmailt ka rakendispordiga tegeleb?
Kristi
Kristi
& kabjalised musiloomad

Hobuseid : 2
Postituste arv : 653

http://www.hobu.forum.co.ee

Tagasi üles Go down

default Re: Rakendisport

Postitamine  Kristi Laup Nov 21, 2009 2:11 am

Kristi
Kristi
& kabjalised musiloomad

Hobuseid : 2
Postituste arv : 653

http://www.hobu.forum.co.ee

Tagasi üles Go down

default Autoriõigused kehtivad ka siin!

Postitamine  Elerin Püh Nov 29, 2009 11:43 pm

Tere!
Kõige esimene tekst on lihtsalt copitud www.rakendihobune.ee kodulehelt.
Austa palun teiste inimeste vaeva ja pane vähemalt viide, kes kohast sa selle info oled võtnud!!!

Parimat!

www.rakendihobune.ee kodulehe omanik,
Elerin

Elerin

Hobuseid : 3
Postituste arv : 1

Tagasi üles Go down

default Re: Rakendisport

Postitamine  Kristi Esm Nov 30, 2009 1:14 am

Aitäh, et teatasite.
Ma sirvisin küll www.rakendihobune.ee silmadega üle, aga ei pannud tähele, et see tekst oli sealt kopitud.
Seepärast pean ka mina vabandama, enda tähelepanematuse pärast.
Kristi
Kristi
& kabjalised musiloomad

Hobuseid : 2
Postituste arv : 653

http://www.hobu.forum.co.ee

Tagasi üles Go down

default Re: Rakendisport

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele